Předpokládaná doba čtení: 8 minut

V 1 minutě, když není času nazbyt

Garmin Fenix 8 přináší několik zásadních vylepšení oproti předchozím modelům. Má větší displej (1,3″ nebo 1,4″ podle modelu), výrazně zlepšenou výdrž baterie díky solárnímu panelu (až 92 hodin v GPS režimu) a nově také AMOLED displej u nesolárních verzí. Mezi další novinky patří reproduktor a mikrofon pro telefonování přímo z hodinek, podpora hlasových asistentů jako Siri nebo Google Assistant, a nová funkce Garmin Messenger, která umožňuje posílat zprávy i bez signálu. Fenix 8 je vhodný i pro rekreační potápění díky integrovanému hloubkoměru. Pro běžce nabízí dynamické trasování, vylepšené uživatelské rozhraní a možnost nahrávat hlasové poznámky. Cena největšího modelu Fenix 8 je 29 990 Kč. Připojte se ke skupině Běžec Plus na Garmin Connect a zapojte se do běžeckých výzev o ceny, které startují poslední týden v září. Soutěžit můžete s ostatními členy komunity a poměřovat své výsledky!

Jak Garmin Fenix 7 změnil Petrův běh

Otto: „Tak co, Petře, pořád běháš? Pětkrát týdně, jak jsem tě znal?“

Petr: „Jasně, že jo. To víš, bez běhání bych asi nevydržel. Když strávíš celý den v práci za stolem, jediný způsob, jak si pročistit hlavu, je vyběhnout ven. Ale víš co? Od té doby, co jsem si pořídil ty hodinky Garmin Fenix 7, se moje běhání úplně změnilo.“

Otto: „Jo? To zní zajímavě, co ti na nich tolik změnilo běh?“

Petr: „No, původně jsem si je pořídil jen proto, abych měl přehled o tom, kolik uběhnu kilometrů a jak rychle. Ale jakmile jsem je začal používat, zjistil jsem, že jsou mnohem sofistikovanější. Nejen, že mi ukazují vzdálenost a čas, ale taky sledují můj spánektepovou frekvenci, a dokonce mi pomáhají plánovat běžecké a cyklistické trasy. Dřív jsem prostě vyběhl a uviděl, kam mě to zavede, ale teď si všechno pěkně dopředu naplánuju a mám z toho větší radost.“



Uvažování o přechodu na Garmin Fenix 8

Otto: „A to všechno ti dávají ty Fenix 7? A co ten nový model? Viděl jsem, že teď přišel Fenix 8.“

Petr: „Jo, přesně. Nedávno jsem ho viděl a uvažuju, jestli bych měl upgradovat. Fenix 8 má dost novinek, které by mě mohly zajímat. Třeba má větší displej, lepší výdrž baterie díky solárnímu panelu a dokonce potápěčské funkce. Ale já nejsem žádný potápěč, takže nevím, jestli bych to využil.“

Otto: „Tak mi řekni, co všechno má ten nový model jiného?“

Petr: „No, kromě toho, co jsem říkal, má taky reproduktor a mikrofon, takže můžeš telefonovat přímo z hodinek. Nemusíš tahat telefon z kapsy. Taky má hlasové asistenty, jako Siri nebo Google Assistant, což je praktické, když potřebuješ ovládat hodinky bez dotyků. A k tomu ještě přidali Garmin Messenger, což je skvělá věc pro ty, co se toulají po horách nebo na odlehlých místech, protože můžeš posílat zprávy i bez mobilního signálu.“

Otto: „To zní fakt zajímavě. A jak je na tom ten displej?“

Petr: „No, u těch menších modelů ho zvětšili z 1,2″ na 1,3″ a u středních z 1,3″ na 1,4“. To znamená, že je mnohem lepší čitelnost. A pokud si pořídíš model bez solárního panelu, máš tam dokonce AMOLED displej. Ta čitelnost je vážně skvělá. A víš co je ještě super? Máš možnost přepínat mezi mapovými vrstvami během běhu nebo jízdy, takže si můžeš snadno naplánovat trasu podle toho, kde se pohybuješ.“

Otto: „Takže má větší displej, ale co ta baterka? Jak dlouho vydrží?“

Petr: „To je na tom snad nejlepší. Díky solárnímu panelu teď vydrží až 92 hodin v GPS režimu. To je skoro dvojnásobek oproti mému Fenix 7. A když si koupíš AMOLED verzi, tak sice baterka nevydrží tak dlouho, ale i tak máš solidních 6 dnů na jedno nabití, což není vůbec špatné.“

Otto: „A co ta potápěčská funkce? Využiješ to?“

Petr: „Popravdě, asi ne. Ale pokud se věnuješ rekreačnímu potápění, je to super věc. Hodinky jsou vybavené hloubkoměrem a splňují normu EN13319 pro potápěčské vybavení. Můžeš sledovat hloubkučas na hladině, nebo si označit vstupní a výstupní body na GPS. To je fakt praktický, pokud se někdo potápí s přístrojem nebo dokonce s nitroxem. Ale já to spíš nevyužiju.“

Otto: „A co softwarové funkce? Přidali něco nového?“

Petr: „Jo, to jo. Třeba mají teď dynamické trasování, což je fakt super. Když běžíš a změníš trasu, hodinky ti ji automaticky přepočítají. To je ideální, když běžíš v neznámém prostředí. A taky vylepšili uživatelské rozhraní – teď je to podobné tomu, co známe z Forerunner 965 nebo Epix Pro, takže je to přehlednější a rychlejší na ovládání.“

Otto: „A co ty hlasové funkce? Jak fungují?“

Petr: „To je docela zajímavé. Garmin Fenix 8 má offline hlasového asistenta, což znamená, že můžeš zadávat příkazy i bez připojení k telefonu nebo internetu. Můžeš třeba spustit tréninknastavit časovač nebo přehrát hudbu. Ale pozor, není to jako Siri, která ti pořád naslouchá. Musíš dlouze podržet tlačítko, aby se to aktivovalo.“

Otto: „Takže to není tak úplně pohodlné, jak jsem si myslel. Ale jinak to zní fakt dobře. Co jiného tam máš?“

Petr: „Třeba možnost dělat hlasové poznámky. Když běžím a napadne mě nějaká myšlenka, můžu si ji hned nahrát do hodinek a nemusím zastavovat nebo vytahovat telefon. A pak je tady taky silový trénink. Můžeš si vytvořit tréninkový plán na čtyři až šest týdnů přes Garmin Connect. To už je o něčem jiném, než jen běhat.“

Otto: „A co přesnost GPS? To je pro mě dost důležitý.“

Petr: „Tady Garmin nikdy nezklame. Fenix 8 má vícepásmovou GPS, což znamená, že je přesný i v náročných podmínkách – třeba ve městských uličkách nebo hustých lesích. Oproti konkurentům, jako jsou Apple Watch Ultra 2nebo Suunto 9 Peak, je Garmin pořád na špici. A měření srdeční frekvence? To je taky na vysoké úrovni. Srovnatelný s hrudními pásy, i když při cyklistice může dojít k drobným odchylkám.“

Otto: „To zní, že je to docela hodně muziky za hodně peněz. Kolik za to chtějí?“

Petr: „No jo, to je právě ono. Garmin Fenix 8 51 teď stojí 29 990 Kč, což už je docela ranec. A i když mě lákají ty nové funkce, pořád si říkám, jestli to za to stojí. S Fenix 7 jsem pořád spokojený.“

Otto: „Tak co, jdeš do toho, nebo zůstaneš u svých starých hodinek?“

Petr: „To je to, nad čím teď přemýšlím. Ty nové funkce, jako Garmin Messengervětší displejdelší výdrž a hlasové poznámky, mě fakt lákají. Ale na druhou stranu, moje Fenix 7 mi pořád skvěle slouží. Možná ještě chvíli počkám a uvidím, jak se to vyvine.“

Výzva pro komunitu: Běžec Plus na Garmin Connect

Otto: „Hele, mimochodem, teď na mě na Instagramu a Facebooku vyskočil příspěvek o té tvé komunitě Běžec Plus na Garmin Connect. Už jsi o tom slyšel?“

Petr: „Jo? Ne, ještě ne, co to je?“

Otto: „No, prý je to skupina pro všechny, kdo běhají s Garminem a chtějí se motivovat a soutěžit. Každý se může přihlásit a zapojit se do komunity. A co je zajímavý, poslední týden v září se tam mají zveřejnit nějaké výzvy a soutěže o ceny pro členy skupiny. Prý to bude docela zábava, a navíc se můžeme vzájemně motivovat. Přemýšlím, že bych do toho šel.“

Petr: „To zní fakt dobře. A co přesně by to obnášelo?“

Otto: „No, prý se tam budou pořádat různé běžecké výzvy, kde můžeme sledovat naše výkony a poměřovat se s ostatními. A co je nejlepší, můžeme se tam poměřovat i mezi sebou! Vidíš, mohli bychom tam spolu soupeřit a motivovat se, co ty na to?“

Petr: „Hele, to mě fakt láká. Když tam půjdeš ty, tak půjdu taky. Bude sranda se vzájemně hecovat a ještě k tomu můžeme něco vyhrát. A navíc, motivace je vždycky dobrá věc, hlavně když to člověka táhne dál.“

Otto: „Přesně! Takže bychom se mohli přihlásit, a když to začne, pořádně do toho šlápnout. Třeba budeme mít štěstí a nějakou cenu ukořistíme. Každopádně, když budeme běhat spolu, bude to mít jinou šťávu.“

Petr: Takže tady, když na to klikneš Skupina Běžec Plus v Garmin Connect tak se jednoduše připojíš.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno